skip navigation

OHSFCA Scholarship Application and Winners

Below you will find attached the OHSFCA Scholarship list of winners this  year (2019).

Congratulations to all of the young men and women who received a scholarship this year!

 

2019 Scholarship winners

$1,000 Scholarship Winners    
Macy Burchfield Waynesville Assistant Coaches Scholarship
Nicholas Arno Elyria Jim France Scholarship
Baylor Fortune Huron Dick Kerschbaum Scholarship
Peyton  Bartley Xenia Jerry Wasserman Scholarship
Kevin McIntire Grove City Greg Gillum Scholarship
Lukas Mosora Hubbard Jim "Spike" Berry Scholarship
Ty  Arlesic Steubenville Abe Bryan Scholarship
Justin  McClelland Gallia Academy Dave Lucas Scholarship
Tori Ritzler Findlay Pete Moore Scholarship
Caden Harden Oak Hill Schutt Sports Scholarship
       
$500 Schoalrship Winners    
Payton Taylor Harrison Central Robert Zide Scholarship
Corey  Stulz Clinton Massie Don Bucci Scholarship
Nick Erslan Chillicothe Terry Malone Scholarship
Grace Hildebrand Hudson John Derr Scholarship
Kayleigh Reimueller Avon Lake Tom Huck Scholarship
Isabelle Gabram Kenston Al Hetrick Scholarship
Matt  Lewis West Clermont Lowell Klinefelter Scholarship
Madison  Reimueller Avon Lake Earle & Jean Bruce Scholarship
Jared Flewelling Clyde Bob Lutz Scholarship
Parker Sherry East Palestine Wally Hood Scholarship
Rose Zeedyk Fairview Jim Tressel Scholarship
Tyler Beam Clinton Massie Coca-Cola Scholarship
Clay Harvey Norwayne Tom Crosby Scholarship
Sean Cusack Chagrin Falls Art Teynor Scholarship
Jerrod Willoughby Strasburg-Franklin  
Nick  Crabtree Lucasville Valley  
Brittany Bolevich Ravenna Southeast  
Chris Postage Chillicothe  
Bailey Coleman Columbia  
Dominic Perry Crestview  
Charles Wells New Bremen  
Owen Hall Ontario  
Sydney Collier Clearview  
Annalise Presutti Perry  
Madison  Reidenbach New Philadelphia  
Casey Parker New Bremen  
Justin  Tenkman New Bremen  
Evan Hiestand Versailles  
Bryce Richards Nelsonville York  
Turner Johnson Salem  
Jacob Rindler New Bremen  
Kean Schnieber LaSalle  
Cassandra Baker Norwalk St. Paul  
Karli Davis Chesapeake  
Brandon Heitkamp New Bremen  
Noah  Smith Amanda Clearcreek  
Zach Rankin Coventry  
Madison  Colahan Vermilion  
Ashley Mirka Coventry  
Cade  Raudebaugh Norwayne  
Hannah Spitzer Shawnee  
Kayla Bosh Woodmore  
Peyton  Johnson Coshocton  
Chase Miley Olentangy Liberty  
Gavin Krska Barberton  
Josie Schulte Delphos St. John's  
Kathryn  Franz Kettering Fairmont  
Keaton  Middendorf Pickerington Central  
Trent  Lawrence Kenton  
Mitchell Garcia Glenoak  
Matthew Centers Franklin  
Clay Lazzari Lakeview  
Sydney Everson Zanesville  
Jaron  Sharp Kenton  
Corey  Burnette Centerville  

Below you will find attached the OHSFCA Scholarship application and a list of winners by year (2018).

Congratulations to all of the young men and women who received a scholarship this year!

$1000 Scholarship Winners

  1. Molly Franklin - Sandusky HS Received the Asst. Coaches Scholarship
  2. Hunter Moore - Kenton HS Received the Wally Hood Scholarship
  3. Jordan Lucas – Wellston HS Received the Dave Lucas Scholarship
  4. Annie Pavlansky – Lakeview HS Received the Jim Tressel Scholarship
  5. Gino Pierro - Steubenville HS Received the Abe Bryan Scholarship
  6. Kellen Marshall – Buckeye Valley HS Received Bob Lutz Scholarship
  7. Andrew Everson - Zanesville HS Received the Dick Kerschbaum Scholarship
  8. Emily Dennison - Wadsworth HS Received the Earl & Jean Bruce Scholarship
  9. Joseph France - Akron Manchester HS Received the Jim France Scholarship
  10.  Emma Reardon – Canton McKinley HS Received the Schutt Sports Scholarship

$500 Scholarships

  1.  Matthew Lichtinger – Findlay HS Received the Pete Moore Scholarship
  2.  Dante Landolfi – Upper Arlington HS Received the Art Teynor Scholarship
  3.  Jacob Hancock – Wyoming HS Received the Don Bucci Scholarship
  4.  Timothy Smith – Dover HS Received the Jim “Spike” Berry Scholarship
  5.  Taylor Duncan – Danville HS Received the Tom Crosby Scholarship
  6.  Matthew Popovich – Rocky River HS Received the Lowell Klinefleter Scholarship
  7.  Anthony Iarussi – Struthers HS Received the Terry Malone Scholarship
  8.  Drew Jacobs – St. Mary’s Memorial HS Received the John Derr Scholarship
  9.  Caleb Hill – Crestview HS Received the Greg Gillum Scholarship
  10.  Dominic Velasquez – Western Reserve HS Received the Al Hetrick Scholarship
  11.  Lucas Isaly – River HS Received the Robert Zide Scholarship
  12.  Abigal Starr – Barnesville HS Received the Tom Hock Scholarship
  13.  A.J. Dobbins  - Liberty Benton HS
  14.  Garrett Maiden – Nelsonville York HS
  15.  Ethan Gifford – Sciotoville Comm. HS
  16.  Jacob Ricker – Berne Union HS
  17.  Trey Williams – Hillsdale HS
  18.  Jackson Mitchell – Vandalia Butler HS
  19.  Charlie Sailer – New Bremen HS
  20.  Braydon Gibson – Salem HS
  21.  Emily Strama – Mathews HS
  22.  Kegen Rogers – Badin HS
  23.  Adrienne Amyx – Logan HS
  24.  Easton Black – Meadowbrook HS
  25.  Colin Sells – Bloom Carroll HS
  26.  Josie Spitzer – Shawnee HS
  27.  Jonathan Stull – Hilliard Davidson HS
  28.  Hunter Robinson – Wellston HS
  29.  Kurtis Rutschilling – Versailles HS
  30.  Robert Toth – Boardman HS
  31.  Jonathan “JJ” Henson – Jefferson Area
  32.  Tyler Speelman – Nelsonville York HS
  33.  Joey Zielinski – Austintown Fitch HS
  34.  Andrew “AJ” Ahrens – Versailles HS
  35.  Dakota Marcin – Coventry HS
  36.  Angela Lewers – GlenOak HS
  37.  Heather Cassady – Logan HS
  38.  Robert Feyko – Meadowbrook HS
  39.  John Valentine – Ashland HS
  40.  Jaden Dear – Bloom Carroll HS
  41.  Jon Elliot – Howland HS
  42.  Angelica Sack – Jefferson Area HS
  43.  Drew Dietz – River HS
  44.  Levi Parsell – Bloom Carroll HS
  45.  Kassidy Driskill – Shawnee HS
  46.  Taylor Webb – Symmes Valley HS
  47.  Alicia Fedyski – McDonald HS
  48.  Nate Skaggs – Coventry HS
  49.  Austin Cory – Mason HS
  50.  Alex Clark -  Brookfield HS
  51.  Paul Francisco – Clear Fork HS
  52.  Tristan Arno – Elyria HS
  53.  Matthew Brooks – South Range HS
  54.  Noah Wolfe – Bloom Carroll HS
  55.  Brayden Dauberman – Coventry HS
  56.  Casey Music – Watkins Memorial HS
  57.  Avery Powers – New Bremen HS
  58.  Joey Muncie – Berne Union

Ohio High School Football Coaches Association Sponsors

Interested in becoming a sponsor of Ohio High School Football Coaches Association?

Sponsored by Become a sponsor

Become a sponsor

Visit Website

Want to participate in your local community? Become a  sponsor for Ohio High School Football Coaches Association and support youth in your area.

Sponsored by Become a sponsor

Become a sponsor

Visit Website

Want to participate in your local community? Become a  sponsor for Ohio High School Football Coaches Association and support youth in your area.

Sponsored by Become a sponsor

Become a sponsor

Visit Website

Want to participate in your local community? Become a  sponsor for Ohio High School Football Coaches Association and support youth in your area.